My Board
Kumru Kuşu Hakkında Bilgiler - Yazdırılabilir Sürüm

+- My Board (http://solariqtest.net/forum)
+-- Forum: My Category (http://solariqtest.net/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: My Forum (http://solariqtest.net/forum/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Konu: Kumru Kuşu Hakkında Bilgiler (/showthread.php?tid=683)Kumru Kuşu Hakkında Bilgiler - admin - 09-17-2021

Doğada birbirine benzer veya farklı özelliklerde kuş cinsleri yaşam sürdürmektedir. Çeşitli kuşlar familyası bulunduğu gibi bu familyalarda oldukça geniştir. Bir kuş cinsi olan kumru kuşu da, güvercinler familyasına aittir. Fakat güvercinlere oranla daha küçük ve ince yapılı hayvanlardır. Anavatanı Afrika olan bu kanatlı hayvanların, tropik bölgelerde pek çok türü bulunmaktadır. Kumrular her ne kadar sıcak ve ılıman iklimleri uygun bulsa da zamanla dünya geneline yayılmış ve yaşamını sürdürmüştür.
 
Kumru Kuşu Ve Özellikleri
 
Kumru kuşunun özellikleri, kendisine estetik bir görünüm kazandırmaktadır. Kumru kuşu ince, küçük ve orta boylu yapıya sahip bir kuş cinsidir. Genellikle kiremit rengi tonlara sahip olan kumruların, gövdesindeki tüylerin renklerinin tonları farklılık gösterebilmektedir. Bazı kumru kuşlarının gövdelerinin üst kısmı soluk kahverengi bir renge sahipken, alt kısmı pembe tonlarında olmaktadır. Ayrıca bu iki renk siyah ve beyaz da olabilmektedir. Bu ton farkı kumrularda karakteristik bir görünüm oluşturmaktadır. Kumru kuşunun en çok bilinen özelliği ise tek eşli olmalarıdır. Kumrular ömürleri boyunca eşlerine sadık kalmaktadır. Eşlerin ölmesi durumunda hayatlarına tek başlarına devam ederler. Bu kuşların ömrü ise genellikle 18 yıldır. Fakat olumsuz çevre şartları kumruların ömrünü kısaltmaktadır. Göçmen kuşlardan olan kumruların 10’dan fazla çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitler bulundukları bölgeye göre değişmektedir. Hatta bazı çeşitlerini kafeslerde bakmak ve evde beslemek mümkündür.
 
Kumru Kuşu Nasıl Beslenir?
 
Kumrularda diğer kuşlar gibi besinlerini doğadan karşılayabilmektedir. Doğada kumrular için pek çok besin kaynağı bulunmaktadır. Kumrular doğada bulduğu otlarla ve böceklerle besin ihtiyacını karşılayabilmektedir. Buğday, arpa, çiçek kökleri ve tohumları da kumrular için ideal besinlerdir. Fakat ev ortamında beslenen kumrular için durum değişmektedir. Kumrunun besinini karşılayacağı bir doğal ortam olmadığı için beslenmesi ona bakan kişinin sorumluluğundadır. Bu yüzdende sıklıkla “Kumru kuşu ne yer?” soruları sorulmaktadır. Kumrular yemlerle ve böceklerle beslenmektedirler. Kumruların besleneceği böcekleri bulmanın mümkün olmadığı durumlarda özel kuş yemleri kullanılmaktadır. Kumruların yavruları ise ilk birkaç ay anne kuşun sütü ile beslemektedir. Yavru kuşun ne kadar süre anne sütü ile besleneceğini anne kuş belirlemektedir.
 
Kumru Yumurtası Kaç Günde Çıkar?
 
Kumrularla ilgili en çok merak edilenlerden biride “Kumru yumurtası kaç günde çıkar” konusudur. Kumrularda her kuş türü gibi yumurtlayarak ve yumurtalama sonrası kuluçkaya yatarak çoğalmaktadır. Yumurtlamanın ardından 15 veya 21 gün süren kuluçkalama sonrası yavrular yumurtalarından çıkmaktadır. Yavrular yumurtadan çıktıktan 18 gün sonra uçabilmektedir. Genellikle 2 yumurta çıkaran kumrular, yumurtalarına karşı fazla hassastırlar. Kuluçkalama süresince yumurtalarına özenle yaklaşmaktadırlar.